کلایمر مکانیکی

کلایمرهای مکانیکی با توجه به قیمت پایین تر و ساده تر بودن دستگاه، عمدتاً برای فعالیت های سیمانکاری و رنگ کاری در کارهای ساختمانی و اموری که در آن قیمت حائز اهمیت می باشد و همچنین در ساختمان هایی که ارتفاع پایین تری دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.
اجزاء  و سازه های کلایمر مکانیکی به طبع ساده تر و ازجنس قوطی فلزی سبک می باشند. این کلایمر ها از قسمت های مختلف تشکیل شده است که عبارتند از: وینچ کلایمر مکانیکی، کابین یا پلت فورم، سیم بکسل و عرشه بالای ساختمان
سازه های مورد استفاده بر روی بام از سبد وزنه های تعادل و ستون و تیرک اصلی تشکیل شده است. جنس آن از ناودانی و بدون قابلیت ریگلاژ می باشد.
منبسکت مورد استفاده که از سه قسمت 1 متری ، 2 متری و 3 متری تشکیل شده است، قابلیت مونتاژ از 1 تا 6 متر  را دارد و دارای چهار چرخ فشار قوی جهت جابجایی راحت تر کلایمر می باشد.
این نوع کلایمر ها که بهترین جایگزین برای داربست های خطرناک فلزی می باشند دارای توجیه اقتصادی بسیار مناسب بوده و قیمت تمام شده نصب و اجرای آن در مقایسه با داربست و سایر کلایمرها  پایین تر می باشد.

 

 

کلایمر مکانیکی

 

با توجه به نوع مکانیزم کاری این نوع کلایمر ها، کار با این نوع وینچ را هر کاربر معمولی می تواند انجام  دهد ولی در عین سادگی و عدم پیچیدگی آن، دارای دشواری های خاص خود نیزمی باشد چرا که جهت بالا روی و پدال زدن وینچ کلایمر، انرژی و توان زیادی از کاربر تلف می شود.

اما در عین حال این نوع کلایمر ها دارای مزیت هایی از قبیل موارد زیر می باشد:

– کار با کلایمر بدون نیاز به برق و بدون حساسیت به رطوبت و قابل استفاده در شرایط مختلف محیطی

– راحتی در حمل و نقل و نصب و راه اندازی سریع و آسان کلیه قسمت های کلایمر توسط پیچ و مهره

– عدم نیاز به نیروی انسانی متخصص برای نصب و راه اندازی های متعدد و سهولت در مونتاژ و دمونتاژ

– افزایش سرعت پیشرفت کاری به دلیل عدم وجود محدودیت های مختلف

 

سیستم امنیتی که در کلایمرهای مکانیکی استفاده می شود دو قسمت می باشد:

– سیستم ترمز پاراشوت که در مسیر سیم بکسل اصلی کلایمر تعبیه شده و با اهرم زرد رنگ بر روی دستگاه قابل رویت است. مکانیزم عملکرد آن بدین صورت است که هنگام بروز اشکال در سیستم بالابری و در نتیجه لغزش وینچ روی سیم اصلی و سقوط دستگاه، سیستم ترمز وارد عمل شده و دستگاه کلایمر را بر روی سیم بکسل اصلی نگه میدارد.
– سیستم ترمز لحظه ای که در مسیر سیم بکسل امنیتی مجزا قرار گرفته و با اهرم قرمز رنگ روی وینچ کلایمر تعبیه شده است. مکاانیزم عملکرد آن بدین صورت است که با افزایش ارتفاع در هر سانتی متر و هر لحظه سیستم را بر روی سیم بکسل مجزا قفل می کند. لذا در صورت گسسته شدن سیستم اصلی یا حتی سیم بکسل اصلی ، این ترمز مانع سقوط کلایمر خواهد شد.
با توجه به این که در این میان برخی ها با عنوان اینکه سیستم های امنیتی در کلایمر های مکانیکی بیشتر از این دو بخش می باشد، به این نکته اشاره می نماییم که سیستم های مطرح شده از سوی آنها مانند ترمز لنتی یا ترمز کمانی جزو سیستم های امنیتی نمی باشند بلکه این سیستم ها جزو مکانیزم اصلی وینچ بوده و کلایمر بدون این بخشها قادر به کار نمی باشد.

 

 

بازگشت